This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

20. dubna 2013. Výcvikový den jsme zahájili v 10:00 krátkým povídáním o dogfrisbee a o akci jako takové. Zdůrazněno bylo, že jsme se sešli za podpory SBTC CZ (logo bohužel nebylo vyvěšeno kvůli problému s doručením českou poštou). Pejsky jsme nechali chvilku seznámit a v rámci možností i pohrát si. Následně byli zavřeni do odkládaček.

Se svým psem Baldrickem, který je závodním průkopníkem stafbulího dogfrisbee, jsme na začátek ukázali několik distančních hodů. Následující dvě hodiny jsme se věnovali technice hodů (především základního hodu Backhand). Musím zdůraznit, že celou akci provázelo velmi větrné počasí, které je pro hru s diskem hodně nepříjemné. Během dvou hodin ale všichni zvládli techniku hodu proti větru i s větrem takovým způsobem, že byli schopni házet bezpečné a vyrovnané hody. Toto je základní podmínkou proto, aby se mohla zahájit hra se psem.

Poté následovala přestávka na proběhnutí pejsků a hlavně posezení u grilu.

Po přestávce dostal prostor Ondra Uhlíř, který nám řekl spoustu zajímavého o pozitivní motivaci při výcviku psů a také ukázal něco málo se svojí šikovnou fenkou Juno (BOC). Následovala ukázka freestylových prvků s Baldym, včetně komentáře k jednotlivým trikům a jejich různým variantám.

Poté jsme zahájili práci se psem. Toto probíhalo v blocích, vždy na place jen jeden hráč a jeden pes (ostatní sledují co se jakým způsobem nacvičuje).

První šla na řadu Denisa se svým mladičkým psem Jeppem/Assasin Bomb Sunlightstar Jepp je energický a přes svůj velmi nízký věk, slušně zvládnutý pejsek. V prvním kole jsme vyzkoušeli zájem o disk, snažili jsme se o pochopení povelu „okolo“. Toto je důležité pro další hru, aby se hráč mohl plně soustředit na svůj výkon. Jepp v prvním kole pěkně honil disky kutálené po zemi. V druhém kole jsme již vyzkoušeli po oběhutí okolo „Take“ přímo do tlamy a následně jsme to protáhli na 1–2 a 3 metry dlouhé ploché hody. Jepp potřebuje kvůli svému věku zatím především disky kutálené po zemi, kvůli zvýšení drivu a kořistnického pudu. Poté je možné zkoušet bezpečné krátké nízké hody. Pro zrychlení reakcí a ochoty pouštět je potřeba do hry zapojit minimálně dva disky.

Další šla na řadu Martina se svojí fenkou Apocalypse de Orphanus/Api. V prním kole jsme vyzkoušeli co vše fenečka zvládá. Bohužel je maličko vlažnější a snad až trochu bázlivá. Má velmi pěkně zvládnutý povel okolo. Při odhození kutáleného disku, jej fenka dohoní a občas kiluje, občas nechá „spadnout“ a sebere ze země. Má pomalé vracení ke hráči. Zde je potřeba stále hecovat, chválit každý náznak žádoucího chování. Po každém disku je potřeba se s ní potahat, nahecovat a až posléze pokračovat ve hře. Ve druhém kole jsme zkoušeli již také krátké hody na pár metrů. Fenka pracuje daleko lépe v blízkosti hráče, když si má jít sama pro disk dále, tak hodně zpomaluje a rychle ztrácí zájem. Proto je potřeba upevnit a automatizovat hru blízko u hráče, neustále motivovat a až poté zkoušet disky odhozené dále. Ale i při této formě hry vždy běžet za fenečkou, aby v okamžiku kontaktu s diskem měla hráče na blízku. Vzdálenost postupně prodlužovat.

Další na řadu šla Klára (dcera Martiny) s jejich fenkou AVE Eywa White Dart / Eywa. Toto je naprosto super zvířátko se skvělým drivem. V prvním kole jsme ověřili, že umí pěkně povel okolo a velmi pěkně a spolehlivě chytá dobře vyhozené disky na jakoukoliv vzdálenost. Ve druhém kole jsme se zaměřili více na tríčky z freestylu. Eywa se svojí paničkou zvládá pěkně Over s Takem (přeskok části těla s diskem podaným do tlamy) To samé platí o vaultu (základní varianta odrazu od stehna s podaným diskem) při práci se mnou nemá problém ani s variantou při které není disk podáván, ale lehce odhozen floaterem (pomalu plachtícím diskem na krátkou vzdálenost). Eywa nepotřebuje zvyšování drivu, spíše potřebuje maličko zklidnit aby se mohla koncentrovat na svůj výkon. Martina s Klárou budou doma procvičovat floater, abychom se příště ve hře posunuli zase dále. Jinak se na ně těším v červnu na distančních závodech. Holky jsou schopné házet bezpečně a minimálně ve 3 distančních disciplínách mohou okamžitě nastoupit a budou dobří.

Zuzka a Agraeen Queen Moravia Lord – Agra. Agra je vysportovaná, velmi akční a chápavá fenka. V prvním kole jsme vyzkoušeli její schopnost chytat disky. Chytí vše, co se chytit dá. Její problém je v přemotivovanosti a silném kořistnickém pudu. Jelikož se Zuzka s Agrou věnují hlavně Bull sportům, dohodli jsme se, že nebudeme nic moc měnit na její neochotě pouštění disků apod. Holky hru s diskem budou brát jako vhodnou formu vylítání psa, s tím, že to zvyšuje jeho atletičnost a celkovou kondici. Agra je na „startu velmi nabuzená a dost těžko se ovládá“. Nakonec jsme rezignovali na povel okolo a začátek hry probíhal z odložení. Toto je také bezpečná varianta a pro Agru se ukázala býti daleko vhodnější. Zuzka je schopná házet bezpečné hody a Agra chytí vše co je v jejím dosahu.

Honza a Phoebe. Další fenka ze stáje Martiny Vrátilové. Phoebe je kříženec SBT a pravděpodobně AST. Vzali jí sebou spíše ze srandy, s tím, že se jedná o absolutního neaportéra. V prvním kole jsme hledali cestu jak vzbudit zájem o disk jako takový. Přišli jsme na to, že fenka se moc ráda přetahuje. Ve druhém kole jsme z čistého přetahování přešli do kratších disků kutálených po zemi. Nakonec fenka moc pěkně zvládla povel okolo a kilovala kutálené disky. Po každém disku bylo potřeba odměnit jí pořádnou přetahovačkou. Touto cestou si fenka disky velmi oblíbí a příště se můžeme klidně posunout k diskům házeným.

Martina a Blair Witch Bee-Master/Elly. Elly je velmi zkušená sportovkyně a to především v oblasti agility. V prvním kole jsme si ověřili, že zvládá dobře povel okolo a že pěkně chytá všechny hody. Je maličko nedočkavá a jelikož umí dobře skákat, tak si pro disky chodí hodně vysoko a někdy i vyloženě zbytečně brzy. Proto je potřeba jí házet disky rychlejší a nižší. Na druhou stranu musím napsat, že vzhledem ke své atletičnosti i vysoké skoky byly s bezpečným dopadem na všechny čtyři nohy. Ve druhém kole jsme se zaměřili na základy freestylu. Elly je rozený skokan a Over je pro ní jako stvořený. U vaultů má tendenci neodrážet se od těla, ale opět čistě přeskakovat. Toto lze odstranit opět formou odměňování žádoucího chování. Ideálně nechat si jí „sednout“ na stehno a nabídnout jí disk dále od ní, aby se musela od stehna pořádně odrazit. My jsme vyzkoušeli, že s odrazy problém nemá, ale disk se jí musí dát minimálně metr nad odrazovou plochu a minimálně metr za hráče. Z toho vyplývá, že toto nelze dělat dobře za pomoci podávaných disků, ale jedině floaterů. Takže opět Martina musí doma nacvičovat floatery, aby se s Elly posunuly dále. Předpokládám, že Martinu s Elly letos také potkám na nějakých distančních závodech. Holky jsou šikovné a mají na to.

Poté jsme pejsky opět odložili do jejich domečků a udělali jsme si malou soutěž v hodu diskem na přesnost. Každý měl k dispozici 10 disků. Cílem byl proskokový kruh , respektive celá jeho kostrukce. Házelo na vzdálenost cca 15 metrů. Všichni účastníci trefili cíl několikrát a Denise a Honzovi se podařilo dokonce trefit čistý střed. Honza na cíl umístil 9 disků z 10, což byl naprosto fantastický výkon. Odměnou pro vítěze byl soutěžní odolný disk. Původně jsem chtěl udělat malý závod pro pejsky, ale vzhledem k jejich „nevyrovnanosti“ jsem zvolil pouze klání pro hráče, které bylo o mnoho vyrovnanější.

Na závěr si účastnici výcviku měli možnost zakoupit vhodné disky a knihu o dogfrisbee za zvýhodněné ceny (hráčské).

Celou akci jsme ukončili v 16,30. Myslím, že psi i pánečci toho měli už tak akorát. Pro členy klubu budu nadále nabízet možnost tréninku (každý čtvrtek od 17 hodin) za velmi výhodných podmínek. Samozřejmě je možnost i individuálního setkání a to nejen u mě na cvičáku. Je potřeba jen najít vhodný termín.

Report podává Martin Motrinec, finanční podpora SBTC CZ: 3000,- Kč

Sponzoři 

28000846 10213969839074481 1238992877 n

canisbullreklama
banner234x60

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440