This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Pro koho se hodí a proč právě sportovní výcvik

nahledKoky Jilove5 

Myslím si, že stafordšírský bulteriér je pes, který se nadchne pro téměř každou činnost, kterou jeho člověk vymyslí. Je to neunavitelný, neustále dobře naložený společník, pro nějž není žádná aktivita tabu.

Každý člověk chce mít svého psa zvládnutého, ideálně naplno ovladatelného, odvolatelného od ostatních psů, fungujícího v běžném provozu i v náročnějších podmínkách. Plně socializovaného, přátelského a vyrovnaného. Kromě toho, však spousta lidí chce i něco víc, něco, co bude bavit člověka i psa, k čemu nepotřebuje velké množství pomůcek či pomocníků. Podstatný je také adrenalin a touha ukázat plemenům, která mají ve výcviku delší tradici, že stafík jim dokáže směle konkurovat. Pokud se najde dvojice pán a pes, která spolu umí správně komunikovat, výcvik je pak opravdovým potěšením pro oba.Jsou činnosti, kde příliš na souhře a umění psovoda nezáleží, u sportovního výcviku je základ (krom stafíka :) správně pracující psovod – majitel – nadšenec. Je mylná představa domnívat se, že po návštěvách kynologického cvičiště (cvičáku) musíte skládat zkoušky. Ty jsou třešničkou na dortu, takovým završením společné činnosti psa a člověka. Bohužel existuje mnoho psů, kteří dokáží skvěle fungovat v nácviku, v tréninku předvádí úžasnou spolehlivost a přesnost …a poté dojde na skládání zkoušek a stafík s úsměvem předvádí rozhodčímu, že povel k noze nikdy neslyšel, zato si nutně musí očuchat právě tenhle trs trávy. Povel lehni je nejspíš sprosté slovo, a proto nemá smysl se jím zabývat. Pro všechny majitele stafíků, kteří teprve cvičit začínají, je důležité si uvědomit, že zkoušky jsou od slova zkoušet – tedy opravdu není ostuda, muset některou absolvovat vícekrát. Pouze ten, kdo stafíka nikdy necvičil a neskládal s ním žádnou zkoušku, může případný neúspěch jiného stafíka hanit, neboť neví o čem mluví. Psi nejsou stroje, a stejně jako lidé mají někdy dny lepší a jindy horší. 

 Než vyrazíte na kynologické cvičiště

Je potřeba mít pejska očkovaného (na většině cvičáků kontrolují očkovaní průkazy). U tzv. Kurzů pro štěňata jsou tolerantní vůči neproočkování vztekliny do 6 měsíců věku (poté je očkování povinné).
Je vhodné předem zatelefonovat na cvičák, domluvit si návštěvu, a na vlastní oči se přesvědčit, zda vámi vybraný cvičák splňuje vaše očekávání. Bohužel i v dnešní době se občas setkáváme v některých organizacích k nepřátelskému vztahu, či přímo k odmítnutí možností návštěvy se stafordšírským bulteriérem.
Pořiďte pevný obojek (rozhodně ne postroj, ideální je jednořadý řetízkový obojek) a pevné vodítko (vhodné je nylonové, ne zbytečně dlouhé) – toto je vhodné okouknout právě při vaší návštěvě na cvičáku, ať nepořizujete vybavení, které následně nevyužijete.
Připravte si pro psa pamlsky (je vhodné jít cvičit s nenajezeným psem).
Další potřeby vám sdělí přímo na místě, může se jednat o: stopovačku (nácvik stop, přivolání), náhubek (někde vyžadují při socializačním seznamování psů), postroj (obrany, stopy), igelitové pytlíky (všichni víme :)), balonek či uzlík (k nácviku aportování).

Možnosti výcviku – kde, s kým a jak

V případě, že chcete mít pejska vychovaného a vycvičeného, máte na výběr, zda budete navštěvovat kynologické cvičiště, dáte psa na tzv. převýchovu, individuální výcvik či navštívíte např. výcvikový tábor či kurz.
Kynologické cvičiště – skupinové kurzy a tréninky: zde fungují výcvikáři (instruktoři výcviku), kteří vás učí, jak máte učit a cvičit svého psa. Je omylem myslet si, že výcvikář tam bude pracovat s vaším psem! Práce je vždy na vás. Také není možné navštěvovat cvičák jednou týdně hodinu, a doufat, že váš pes za měsíc-dva složí zkoušky. Cvičák je tu právě od toho, aby vám ukázali a vysvětlili, co a jak máte dělat, a vy poté budete se svým psem moci pracovat i samostatně, např. na procházkách. Cvičáky většinou fungují tím způsobem, že se stanete členem některé ZKO (základní kynologické organizace), případně nebudete členem, pouze budete platit jednotlivé hodiny, na které budete docházet. ZKO také organizují zkoušky a je v ýhodou, pokud je můžete skládat ve známém/domácím prostředí, kde probíhal i výcvik.
Tzv. převýchova a výcvik psa profesionálním cvičitelem: jedná se o umístění pejska na nějakou dobu k člověku, jenž psa intenzivně cvičí a případně i následně složí zkoušky s vaším psem. Já osobně nepovažuji u stafíka za ideální.
Individuální výcvikové lekce (1 cvičitel + 1 psovod a pes): výhodou je to že výcvikář má čas a energii pouze na vás. Nevýhodou bývá, že pes je zde většinou sám (jediný zástupce) tudíž neprobíhá socializace a nedochází ke kontaktu s ostatními psi. Zde záleží přesně na podmínkách, které si s výcvikářem domluvíte, je možné očekávat práci s vaším psem i z jeho strany (ukázkové provedení povelové techniky, odměňování, atd.). Výcvik může probíhat i třeba u vás doma na zahradě.
Výcvikový tábor: intenzivně zaměřený na výcvik, na konci turnusu většinou s možností složení zkoušek, na které byl pes po celou dobu pobytu připravován. Fyzicky i psychicky náročné. Pro psa je zde ovšem výhoda, že skládá zkoušku na místě, kde strávil celý týden (či delší dobu), pouze se psy, které zná (na běžný cvičák může na zkoušku dorazit kdokoliv, a někdy je problém v tom, že psi se „neznají“), navíc i neunavitelný stafík je po týdenním intenzivním výcviku poměrně unavený a tak (třeba) nebude tolik vyvádět. Je ovšem třeba vycházet ze znalosti vlastního psa, jsou stafíci, kteří po týdenním kurzu zkrotnou a budou konečně přesní, protože bude trošku odčerpána jejich překypující energie, a naopak jsou tací, kteří po tak dlouhé době intenzivky budou natolik unavení, že nepodají odpovídající výkon.

V čem jsou stafíci dobří?

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, protože každý stafík je jiný a jiný je i přístup a postup majitelů. Někteří jsou naprosto přesní při poslušnosti, prudší povahy milují obrany, naopak klidnější zvířata jsou velmi důkladná při stopování, další mohou vyniknout při rozlišování atd. Za sebe mohu říci, že stafíci mohou být dobří v každé činnosti, které se spolu se svým majitelem opravdu naplno věnují.

Určitá specifika plemene při výcviku

Je potřeba si uvědomit, že stafík nesnese dril a nebude nejspíš pozorně dvě hodiny sledovat a plnit pokyny majitele, je to na něj příliš dlouhá doba. Ideální je výcvik rozdělit do několika kratších časových úseků, proložit přestávkami, ve kterých se pes proběhne, pohraje s majitelem či jinak odreaguje.

Většina stafíků je „žravá“ což je obrovská výhoda, pokud se snažíte psa motivovat, především v počátcích výcviku. Pokud váš pes není ten případ, případně vy nejste zastáncem pamlskování, je vhodné psa zaujmout něčím jiným. Protože stafíci milují hru a pohyb a většinou mají silný kořistnický pud, je možné je motivovat i hračkou (balonek na šňůrce, pešek). Někteří majitelé si chválí používání klikru. Ovšem nejdůležitější a nejlepší odměnou pro vašeho psa je vaše pochvala! Majitel, který dokáže psa motivovat k práci pouhou pochvalou, dosáhl maxima a tvoří spolu se svým psem ideální pár.

Nejvhodnější odměna pro vašeho psa závisí především na vašem psovi. Vyzkoušíte více možností, a zjistíte, co je pro něj to nejlepší a která odměna jej dokáže nabudit natolik, že bude šlapat jako hodinky. V případě odměňování pamlsky, je potřeba si uvědomit, že i pamlsky se počítají do příjmu potravy a pokud máte pejska se sklony k nadbytečnému přibírání hmotnosti, je třeba množství odměn při krmení zohlednit.

Trestání při výcviku je častá otázka. Ano? Kdy? Jak? Na tuto otázku neexistuje snadná odpověď a rozhodně nelze radit na dálku. U stafíka většinou nedosáhnete ničeho fyzickými tresty (myšleno bití), jen můžete ze šťastného, veselého psa udělat zvíře, které vám nemusí věřit. Vhodnější při výcviku je například „vycukání“ na obojku, zvýšení hlasu, jasné gesto. Je potřeba si uvědomit, že případný trest musí přijít ihned po provinění a nelze jej odkládat!

SBT a sportovní kynologie

Stafíci se svými majiteli se mohou věnovat všem oblastem výcviku. Neplatí zde žádné omezení (dříve např. zkoušku ZM oficiálně nemohl skládat pes s výškou pod 45 cm – nyní toto pravidlo už neplatí).

Zkoušky a zkušební řády

Sportovní výcvik u nás postupuje podle 3 zkušebních řádů (IPO, NZŘ a ZŘ KJ Brno). V něčem mají mnoho společného, v něčem se podstatně liší. V případě, že chcete skládat zkoušky, je vhodné nejdříve nahlídnout do zkušebních řádů a přečíst si, co přesně zkouška obsahuje a jak má pes uvedené cviky provádět. Ve zkušebních řádech je také uvedeno, od jakého věku je možno se psem na danou zkoušku nastoupit.

Národní zkušební řád (NZŘ), platný od 1. 1. 2012
Zkouška poslušnost a speciální cviky – ZZO (jedná se o základní zkoušku, kterou je vhodné začít)
Zkoušky se stopou, poslušností a obranou – ZM, ZVV 1-3
Zkoušky se stopou, poslušností a speciální cviky pro malá plemena – ZMMP, ZMP 1-3
Zkoušky stopařské - stopa a poslušnost – ZPS 1-2
Zkoušky psa obranáře – poslušnost a speciální obrany – ZPO 1-2
Zkouška malých plemen psa obranáře – poslušnost a speciální obrany - ZMPO

Mimo zkoušek ZZO, ZM a ZMMP (zde neplatí omezení, kdy je možné kterou zkoušku skládat), jsou zkoušky uvedením čísla stupňované. Není možné skládat např. ZVV2, pokud nemáte složenu ZVV1 (vždy napřed stupeň 1, dále 2, nakonec 3)

Mezinárodní zkušební řád IPO, platný od 1. 1. 2012
Zkouška doprovodného psa – poslušnost a chování v dopravním ruchu – BH
Zkouška chovné způsobilosti – stopa, poslušnost, obrana - IPO ZTP
Mezinárodní zkouška pro pracovní psy – předzkouška (stopa, poslušnost, obrana) - IPO-VO
Mezinárodní zkoušky pro pracovní psy – stopa, poslušnost, obrana – IPO 1-3
Zkoušky pracovní upotřebitelnosti 1-3 – poslušnost a obrana dle zkoušky IPO1-3 - APr 1-3
Zkoušky stopařské 1-3- stopa dle zkoušky IPO1-3 - FPr 1-3
Zkoušky poslušnosti 1-3 – poslušnost dle zkoušky IPO1-3 - UPr 1-3
Zkoušky obranářská 1-3 – obrana dle zkoušky IPO1-3 - SPr 1-3
Zkoušky vyhledávací – vyhledávání předmětů - StPr 1-3
Zkoušky psa stopaře - FH 1-2
Mezinárodní stopařská zkouška - IPO-FH
Složení zkoušky BH je podmínkou pro skládání všech ostatních zkoušek. Stupňované zkoušky (1-3, 1-2) je nutné skládat postupně.

Zkušební řád KJ ČR Brno, platný od 1. 7. 1999, rozšíření 9. 4. 2009
Zkouška ovladatelnosti psa – poslušnost, cviky skupinové a speciální – ZOP
Zkouška pracovní upotřebitelnosti 1 - poslušnost, volitelný cvik (stopa nebo hlídání předmětu), cviky skupinové a spec.- ZPU 1
Zkouška pracovní upotřebitelnosti 2 – stopa, poslušnost, obrana – ZPU2
Zkouška pracovní upotřebitelnosti – speciál – stopa, poslušnost, speciální cviky – ZPU-S
Stupňované zkoušky (ZPU 1-2) je nutné skládat postupně a až po složení zkoušky ZOP.
Zkoušku ZPU-S je možno skládat až po absolvování zk. ZPU1

Všeobecně platí, že zkoušky KJ Brno a NZŘ jsou o něco snazší (je mírnější jejich posuzování) oproti Mezinárodním zkouškám pracovních psů a mezinárodní zkoušce psa – stopaře. Samozřejmě čím vyšší stupeň zkoušky, tím přísněji je jakákoliv odchylka od uvedeného řádku posouzena.

Pro přihlášení na zkoušku nemusíte být členem kynologického klubu (ZKO, cvičáku), stačí vám být členem např. Klubu Stafordšírského bulteriéra (členství se prokazuje průkazem a dokladem o úhradě poplatku pro daný rok, popřípadě potvrzením vydaným klubem). Přihlásit se můžete na akci organizovanou kdekoliv v ČR aniž byste museli být členy pořadatelské jednoty v místě konání.

Existuje také Zkušební řád Speciálního kynologického svazu TART

Posláním tohoto zkušebního řádu je přezkušování psů služebních a pracovních plemen v přirozených podmínkách, zaměřených na ostrahu majetku a ochranu osob a podporuje i sportovní vyžití psovodů. V prováděcích pokynech pro obranu stojí: "Při zkouškách očekáváme hlavně opravdovost zákroku psa a posuzujeme, jak by byl schopen podobné úkoly plnit v praxi." Na vysvětlenou je třeba dodat, že TART byl založen především pro již zkušené psovody.

Zkoušky opravňující plemeno SBT ke vstupu do pracovní třídy

Nepracovním plemenům, kam patří i SBT, je vystavován pouze MALÝ CERTIFIKÁT, který opravňuje zařazení do pracovní třídy na výstavách klubových, speciálních, národních, krajských, oblastních (ne na mezinárodních!)

Vystavování tzv. velkého certifikátu platného pro účast ve třídě pracovní na všech typech výstav včetně národních není u SBT možné.

Zkoušky sportovní kynologie, na které lze plemeni SBT vystavit malý certifikát, jsou uvedeny a aktualizovány v Seznamu zkoušek pro pracovní certifikát.

Přehledné zkušební řády

Novelizace zkoušek malých plemen NZŘ

Kynologická jednota ČR Brno

Český kynologický svaz

Výcvikové pomůcky

Sponzoři 

28000846 10213969839074481 1238992877 n

canisbullreklama
banner234x60

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440