This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Vážení chovatelé, členové klubu SBTC CZ, z.s.,

jistě jste všichni zaregistrovali novelu zákona na ochranu zvířat, která vešla v platnost 1. 2. 2021. Zákon mj. zavádí evidenční a informační povinnosti při prodeji a darování štěňat (Evidenční list vrhu štěněte). 

I když se ve výboru klubu domníváme, že ze strany chovatelů to asi není příliš vítaná novinka, je ale potřeba tento fakt vzít v potaz. Vzor formuláře evidenčního listu je zveřejněn na webu Ministerstva zemědělství, nebo ho můžete stahovat zde na našich stránkách. V evidenčním listě by měly být základní informace o chovateli i vrhu. Podstatné asi je to, že se evidenční listy neposílají Státní veterinární správě či jinému úřadu, ale chovatel je musí po dobu 3 let pro případ kontroly uchovávat. Evidenční list není možné nahradit přihláškou vrhu k zápisu, kterou chovatel posílá plemenné knize.

Evidenční list, jeho část nebo doklad s údaji uvedenými v evidenčním listě je chovatel povinen předávat nabyvatelům štěňat. Chovatel dále musí novému majiteli poskytnout jakýsi „návod k použití", tedy jak o štěně pečovat a jak bylo do doby odběru krmeno. Věříme, že většina slušných chovatelů podobné informace nabyvatelům štěňat předává, což je dobře. Přechod od chovatele k novému majiteli je pro štěně vždy velmi náročným obdobím a vše, co mu pomůže s aklimatizací v novém prostředí, je vítané.

Kontrolu evidenčních listů po vás můžou vyžadovat pouze inspektoři ze Státní veterinární zprávy.

Předkládáme zde také pro vaši informaci oficiální vyjádření právního zástupce ČMKU k povinnosti chovatele vést evidenční listy vrhů štěňat (ČMKU a autor dávají svolení tento dopis šířit). Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání lze podle ČMKU označit za diskriminační, neboť evidentně preferuje bezpapírový chov jedinců před papírovým chovem jedinců, což lze za osoby pohybující se v tomto prostředí označit jako jev nežádoucí.

Od února, kdy tato povinnost vešla platnost, rozesilá poradkyně chovu našeho klubu paní Mudrová chovatelům společně s žádankou o zápisová čísla Evidenční list vrhu a převodní list štěněte s vysvětlením.

Za výbor klubu
Daniel Žďárský, předseda klubu

2. 5. 2021


Sponzoři 

 

  

28000846 10213969839074481 1238992877 n

 

 

canisbullreklama

zooveta sponzor

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440