Pravidla bull sportů plemene stafordšírský bulteriér
(Příloha Řádu pro pořádání sportovních soutěží typu bull show plemene stafordšírský bulteriér v rámci bodování klubu SBTC CZ)
-
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
-
PRAVIDLA A POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
-
Bull sporty jsou samostatným sportovním odvětvím s cílem prověření způsobilosti psovodů a fyzických předpokladů psů a fen (dále jen psů) včetně určení pořadí. Na jejich organizování se mimo pravidel bull sportů plemene stafordšírský bulteriér (dále jen Pravidla) vztahuje i ustanovení Řádu pro pořádání sportovních soutěží typu bull show plemene stafordšírský bulteriér v rámci bodování klubu SBTC CZ (dále jen Řád).
-
Akcí se mohou zúčastnit majitelé a psovodi (dále jen psovodi):
a) občané ČR - členové i nečlenové klubu SBTC CZ
b) občané jiných států
Členství nutno prokázat před zahájením akce platným členským průkazem.
-
Startovné je poplatek, který psovod psa poukazuje pořadateli na úhradu nákladů spojených s prováděním akce a to i v případě, že se akce z jakýchkoli důvodů nezúčastní nebo je z ní odvolán či vyloučen, rovněž není-li akce z důvodu klimatických a jiných vážných překážek na pořadateli nezávislých, dokončena. Výši startovného určuje pořadatel, pro členy SBTC CZ může být zvýhodněno.
-
Přihláška psovoda se psem na akci je tiskopis, který musí obsahovat:
-
druh disciplín, na které je pes hlášen,
-
jméno a chovnou stanici psa,
-
pohlaví, datum narození psa,
-
jméno, bydliště psovoda psa,
-
prohlášení psovoda psa, že odpovídá za škody způsobené svým psem na akci a žeuhradí startovné i v případě, že se na akci nedostaví.
Přihlášku možno podat formou, kterou stanoví pořadatel (písemně, elektronicky, …). Pořadatel má právo přihlášku odmítnout.
-
Potvrzení o výsledku závodů vystavuje pořadatel pro majitele psa v případě umístění do třetího místa, jako potvrzení může být brán diplom.
Jednotlivé disciplíny:
-
WALL CLIMBING
-
HIGH JUMP
-
WEIGHT PULLING
-
MONKEY TRACK
-
TUG OF WAR
-
A-FRAME
-
WEIGHT DRAG PULL
-
LONG JUMP
-
SPRINT RACE
-
TREADMILL RACE
-
HANG TIME
- THRUST LOAD UP
- CLASSIC JUMP
Podmínky účasti psovodů a psů na závodech:
-
Při akci může vést psa pouze psovod, který zná ustanovení zkušebního řádu a který je schopen psa zvládnout.
-
Nejnižší stáří psů pro všechny disciplíny je 15 měsíců.
-
Handler může psa povzbuzovat, hecovat a používat povolené motivační předměty. Není přípustné jakékoliv agresivní chování handlera vůči psu. Vždy všechny disciplíny vykonávat s ohledem na zdraví svého psa.
-
Závodníci nemohou technicky u žádné disciplíny upravovat konstrukce v průběhu závodu, tak aby byl změněn účel a funkce dané konstrukce, disciplíny, jako takové, je nepřípustné. Úkolem psa je přeskočit/překonat konstrukci/překážky, které připravil pořadatel tak jak jsou v souladu s pravidly jednotlivých disciplín.
Výstroj psů, cvičební prostory, nářadí a pomůcky:
Pro všechny disciplíny je stanoven základní výstroj psa:
-
obojek kožený a nylonový – opatřen kovovými kroužky na připnutí vodítka, zapínání kovovou přezkou, s omezením úplného zatažení smyčky,
-
vodítko krátké, dlouhé, nebo přepínací, které musí mít psovod psa neustále v místě pořádané akce přivázaného,
-
náhubek – drátěný, kožený nebo nylonový, velikostí odpovídající mohutnosti a tvaru hlavy konkrétního psa.
Speciální závodní výstroj psa:
-
postroj obranářský – kožené nebo nylonové pásky vzájemně propojené na hlavě a hrudi, kolem hrudi a krku stavitelné pásky, zapínání na kovovou přezku, na hřbetě kovovými kroužky o na připínání vodítka nebo řetězu při disciplíně tug of war, postroj nesmí způsobovat zařezávání,
-
postroj na disciplínu weight pulling a weight drag pull – nylonové pásky vzájemně propojené kolem hlavy a hrudi, kolem hrudi a krku polstrované, vzadu opatřené vymezovací hrazdičkou a svařeným kovovým okem k připnutí vozíku, nebo saní, postroj nesmí způsobovat zařezávání.
-
řetízek uvazovací – ocelová svařovaná očka, délka řetězu 100 - 150 cm, zakončený na obou stranách ocelovou karabinou, připojuje se k obranářskému postroji při disciplíně tug of war,
-
řetízek mezi pešky - ocelová svařovaná očka, délka řetězu 40-50 cm, zakončený na obou stranách ocelovou karabinou, řetěz je určen ke spojení pešků při disciplíně tug of war,
-
pešek (soft) - měkčené válce z pevné syntetické tkaniny nebo jutoviny. Na disciplínu HJ, HT, WC a TOW jsou to pešci jednotných rozměrů o šířce (výrobci uvádějí) 3-5 cm a délce 25 cm. Na značce peška nezáleží, to je výhradně v režii podmínek daného pořadatele. Stejně tak jako délka poutka na TOW a HT se v zásadě používá pešek s krátkým poutkem na HJ a WC zase pešek s dlouhým poutkem. Poloha peška při těchto disciplínách je vždy jednotná a to ve svislé poloze (úzká strana visí dolů) vyjma TOW kdy pešek je v poloze kdy je rovnoběžkou se zemí.
-
Digitální časomíra – se používá u všech disciplín, kde čas hraje zásadní roli při prokázání objektivního výsledků v dané disciplíně tj.Drag pulling, Monkey track
-
Motivační předměty, netýká se disciplín HJ, WC, TOW a HT – povolený jsou: balonky, plyšové hračky, psí hračky, motivační pešek – motivačním peškem se rozumí: pešek je válcovitého tvaru do velikosti rozměru 50cm x 12cm jakéhokoliv výrobce s jedním popřípadě dvěma poutky na každé z delší strany peška, výrobci převážně označován jako pešek k nácviku poslušnosti nebo-li motivační pešek.
-
Zakázán je: pamlsek, živé zvíře nebo části mrtvých zvířat a pomůcky určené výhradně k nácviku obran, jako je rukáv, řidítka na obrany apod. Výjimku tvoří tzv. motivační pešci, ty používat lze.
-
Pokud není, v pravidlech jednotlivých disciplín uvedeno platí všeobecné pravidlo:
Dále není povoleno psa v průběhu soutěže odměňovat pamlsky ani psa naklikávat pomocí klikru. To vše se může dít až po ukončení soutěže (jednotlivého tahu v případě disciplíny WP) mimo závodní prostor.
Bodování klubu SBTC CZ:
-
Na základě získaného bodového hodnocení za umístění v jednotlivých disciplínách do 3. místa, může člen klubu SBTC CZ, uplatnit body v bodování sportovního šampióna (viz. tabulka pro výpočet soutěže nejlepší sportovní pes a titulu sportovní šampion) ke stažení na stránkách klubu SBTC CZ (www.stafbullclub.cz).
Protesty a stížnosti:
-
Hodnocení a výrok rozhodčího určených pořadatelem jsou konečné a proti jejich rozhodnutí nelze podat protest, ani jiné opravné prostředky.
-
Protest na postup rozhodčího může být podán v odůvodněných případech, pouze když rozhodčí nedodržel ustanovení Řádu, Pravidel nebo když se chování a vystupování rozhodčího neslučuje s výkonem a posláním funkce.
-
Protest na rozhodčího může být podán pouze prostřednictvím pořadatele.
-
Protest na rozhodčího může podat pouze účastník akce (psovod nebo pomocník - nikoliv divák).
-
Protest na rozhodčího může být podán v průběhu akce a to nejpozději při závěrečném hodnocení před ukončení akce.
-
Protest na rozhodčího je řešen v průběhu akce nebo před jejím ukončením přímo na místě za účasti rozhodčího, pořadatele a stěžovatele. K řešení může být přizván pomocník (pomocníci) a svědci.
-
Protest nelze podat po ukončení akce.
Zvláštní a doplňková ustanovení:
-
Diváci mají povolen přístup na akce se svolením pořadatele jen do míst předem určených.
-
Pořadatel je zodpovědný za zajištění pořádku a bezpečnosti celé akce, tj. všech prostorů, které jsou využívány i všech účastníků akce. Dojde-li k narušení, rozhodčí akci přerušuje, případně i ukončuje.
-
Provinění psovoda proti ustanovení tohoto zkušebního řádu, porušení zákona na ochranu zvířat nebo porušování zásad slušného chování mohou vést k jeho vyloučení pořadatelem nebo rozhodčím z účasti na akci bez nároku na vrácení startovného.
Práva psovoda:
-
Přihlásit se k závodům a zúčastnit se jich.
-
Obdržet potřebné pokyny a informace, týkající se organizace závodů.
-
Osobně se obracet na pořadatele, rozhodčího s neodkladnými dotazy týkajícími se závodu.
-
Žádat vrácení startovného v případě, že se akce nekonala.
Povinnosti psovoda:
-
Znát Pravidla/Řád a řídit se jeho ustanoveními.
-
Zaplatit startovné, dopředu nebo na místě v den konání akce, v případě, že se na disciplínu nedostaví v čase konání, startovné propadá ve prospěch pořadatele.
-
Dostavit se včas na akci.
-
Plnit po celou dobu akce pokyny rozhodčího nebo pořadatele.
-
Odpovídat za škody způsobené psem, kterého vede v průběhu celé akce.
-
Dodržovat obecně platné veterinární předpisy a předpisy na ochranu zvířat.
-
Být ukázněný při jednáních s rozhodčími, pořadatelem akce, pomocníky a ostatními účastníky akce.
Práva pořadatele:
-
Plánovat závody a volit skladbu disciplín.
-
Stanovit výši startovného.
3. Žádat od psovoda úhradu startovného dopředu nebo na místě v den konání akce, v případě, že se na disciplínu nedostaví v čase konání, startovné propadá ve prospěch pořadatele.
4. V odůvodněných případech odvolat konání akce.
5. Po uvážení vrátit startovné.
Povinnosti pořadatele:
-
Zajistit včasné plánování akce a zajištění dostatečného množství rozhodčích. Případně určit pomocníky.
-
Oznámit bližší podrobnosti o akci a o těchto skutečnostech veřejně informovat.
-
V případě odvolání akce před jejím konáním, oznámit bezodkladně toto psovodům a klubu SBTC CZ, pokud jej organizátor požádal o zařazení mezi bodované závody.
POPIS A PRAVIDLA JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN
-
WALL CLIMBING
-
HIGH JUMP
-
WEIGHT PULLING
-
MONKEY TRACK
-
TUG OF WAR
-
A-FRAME
-
WEIGHT DRAG PULL
-
LONG JUMP
- SPRINT RACE
-
TREADMILL RACE
-
HANG TIME
- THRUST LOAD UP
- CLASSIC JUMP
OFICIÁLNÍ PRAVIDLA BULL SPORTŮ CZ 2022