Statistika splněných zkoušek SBT 2018
Dogdance, Dogdancing, Tanec se psem, Canine Freestyle, Musical Freestyle, Heelwork to Music... To všechno jsou názvy pro jeden krásný psí sport, kde se hudba prolíná se společným pohybem psa a jeho člověka. Samozřejmě nejde o klasický tanec, kdy se partneři pohybují v těsném objetí, ale spíše pes předvádí různé cviky, jako jsou otočky, obíhání psovoda, slalomy mezi nohami, panáčkování, nebo různé chůze po zadních v rytmu hudby a psovod se ho snaží vhodně doplňovat svými více či méně tanečními kreacemi. Konkrétní podoba vždy záleží na vkusu psovoda a schopnostech psa, každý má prostor vyjadřovat se podle svých představ.
Dogdancing je v ČR poměrně novým, dynamicky se rozvíjejícím sportem, který v současné době zaštiťuje jediná organizace, a to Dogdancing Club ČR.
V dogdancingu jde o souhru psa a psovoda tak, aby co nejvíce napodobovali taneční kreace, to vše za splnění podmínek uvedených v Závodním a zkušebním řádu. V něm je dogdancing definován jako kynologický sport, kde pes pod vedením psovoda provádí naučené cviky v rytmu hudby.
Bude-li se chtít psovod věnovat dogdancingu, má hned několik možností, jak začít. V podstatě se celé dění kolem „Tance se psem“ rozděluje na dvě samostatná odvětví. První možností je účastnit se závodů, druhou skládat zkoušky. Samozřejně je možné účastnit se obojího. Již na první pohled uvidíte rozdíl!
Závodníci jsou oblečeni do kostýmů a jejich sestava většinou vyjadřuje příběh, podle zvolené předlohy. Součástí představení bývají různé rekvizity, které pes nebo psovod využívají v sestavě. Závodní sestava může být předvedena ve dvou základních kategoriích – Advanced a Biginners. Divize jsou dvě Heelwork a Freestyle. Jak samy názvy napovídají u heelworku jde o práci psa v pozici u nohy (těch je v dogdancingu celkem deset), freestyle je z velké častí o tricích, které pes umí. A aby to nebylo divácky „suché“ obě divize se prolínají.
U zkoušek jsou divize čtyři: Freestyle, Heelwork, Dance with Dog a Musical Dressage, ve třech úrovních. Tým, který splní zkoušku na výborně, ji již nesmí opakovat a musí se posunout o úroveň nahoru. Pro skládání zkoušek jsou stanovena přísná pravidla. Například časový limit zkoušky, provedení všech cviků v plném rozsahu, podobně jako v agility pes na sobě nemá obojek a psovod ho nesmí fyzicky ovlivňovat. Opět krátce popíšu divize. U Freestylu jde o předvedení triků, například otočky kolem vlastní osy, obíhání psovoda, slalom mezi nohama, práce pacek, pózy ve kterých pes setrvává…. V divizi Heelwork pes předvádí práci u nohy, vykružuje s psovodem kruhy, oblouky, předvádí pivoty… Divize Musical Dressage je podobná Heelworku, je zde však nekompromisní podmínka, že pes ve cvicích musí klusat! Nakonec divize Dance with Dog, zde je kladen požadavek na psovoda předvést v souhře se psem různé typy tanečních kroků. Splní-li tým všechny zkoušky první úrovně na výbornou, získává titul MoD1 – Master of Dogdancing prvního stupně. Podobně je to i v druhé a třetí úrovni. Nicméně nevyhovuje-li týmu některá z divizí, může se specializovat jen v jedné. Za tři výborné v jedné divizy, ve všech třech jejich úrovních získává titul MoD dané divize. Pakliže tým splní všechny zkoušky, všech divizí a úrovní na výborně, získává prestižní titul CoD, tedy Champion od Dogdancing!
|