This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Kde a jak fungují záchranáři

Výcvik záchranných psů je v České republice prováděn ve třech organizacích, z toho jsou dvě menší na Moravě a třetí s celostátní působností. Tou je Svaz záchranných brigád kynologů, který je členem mezinárodní organizace IRO (International Rettungshunde Organisation) koordinující činnost 142 organizací z celého světa. SZBK ČR sdružuje přes 500 členů zabývajících se výcvikem psů ve vyhledávání živých i mrtvých osob ve všech uváděných prostředích – od zimních sněhových podmínek přes neprostupné přírodní terény, vyhledávání v sutinách pobořených domů, vyhledávání po stopě, až po záchranné vodní práce či vyhledávání utonulých osob pod vodní hladinou. Jedná se tedy o pět záchranářských výcvikových směrů: lavinový, sutinový, terénní, stopařský a vodní práce.
Pro záchranářský výcvik nejsou předurčena ani preferována žádná konkrétní plemena psů, jedná se o příslušníky mnoha ras, často i křížence. Stejně není preferována velikost plemen, příslušníci malých plemen se uplatňují ve všech výcvikových směrech.

Stafíci a záchranářský výcvik

Ze všech zkoušek se jeví pro SBT nedosažitelné pouze vyšší stupně vodních zkoušek, kde požadované zátěže pro vlečení (člun 1000 kg) jsou vzhledem ke hmotnosti stafbulů neproveditelné. Požadavky všech ostatních záchranářských směrů však plní nadšeně a bezproblémově. Právě náruživost a touha po splnění úkolu je největší hřivnou tohoto plemene. Nejlepším důkazem jsou dosahované výsledky v ČR i ve světě, Dominator Erwina Payredra se dokonce stal i mistrem světa v sutinách.

Záchranářské zkoušky

Záchranářský výcvik v ČR probíhá podle dvou zkušebních řádů – národního (NZŘ) a mezinárodního (IPO-R), které se od sebe sice dost liší, ale rozhodně se navzájem nevylučují. V obou případech probíhají i soutěže od prvotních vstupních zkoušek až po mistrovství světa či republiky. Žádná zkouška ani soutěž ve všech úrovních obou zkušebních řádů nevylučuje účast malých plemen, která se často umisťují na medailových místech. Národní zkušební řád nabízí uplatnění v 21 zkouškách, mezinárodní zkušební řád pak v dalších 15 zkouškách.
Účast na zkouškách a všech záchranářských akcích je otevřena všem zájemcům bez ohledu na členství v organizacích. Akce jsou všechny vždy zveřejněny v celoročním plánu činnosti na stránkách SZBK a jsou pořádány vždy některou ze 14 brigád, totožných s územním rozdělením krajů. Stejně otevřené je i členství v těchto brigádách, do nichž se může přihlásit rovněž jakýkoli občan ČR. Brigády v jednotlivých krajích fungují jako samostatné subjekty, pouze pod administrativním a metodickým zastřešením SZBK ČR.

Odkazy

Svaz záchranných brigád kynologů České republiky

Národní zkušební řád SZBK ČR

Mezinárodní zkušební řád IRO

Mezinárodní zkušební řád FCI

Gasy1 DSC 0135

 

Gasy3 DSC 0462

 

Gasy2 DSC 0136 Gasy6 DSC 0461
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440