This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Report podává Daniel Žďárský, vedoucí zkoušky

Naposledy jsem klubovou zkoušku pořádal na podzim roku 2019, takže po roce a půl se konečně zadařilo a ZOPky (a dvě ZPU1) mohly proběhnout. Opět jsem zde figuroval jako vedoucí zkoušek dle řádu KJČR. Zkouška byla určena pouze pro plemeno SBT s PP, jak také jinak, když je to zkouška klubu SBTC CZ s plnou podporou pro naše sportující plemeno. Rozhodčí z výkonu byl zkušený a milý kynolog Vladimír Kasl.

Sraz psovodů byl naplánován na 9:00 a jako první se šlo na stopy. Předpověď počasí slibovala polojasné počasí, kupodivu se tak i stalo. Za poslední čtyři ročníky, co jsem zkoušky pořádal, to bylo vůbec jedno z nejlepších počasí, jaké jsem si mohl objednat, ani teplo ani zima, nepršelo! Všichni přihlášení dorazili. Všichni samozřejmě s průkazem původu a jedenáct psovodů se svými psy bojovalo jako členi klubu SBTC CZ. Jeden pejsek byl členem ZKO. Členství v klubu zajistilo zúčastněným zkoušku zdarma, a navíc si naši „zkouškaři“ mohli užít komfort zkoušek pořádaných pod hlavičkou klubu v podobě následujících benefitů: zkoušky byly pořádány pouze pro naše plemeno, na handlery čekaly krásné upomínkové kokardy, pro první tři nejlepší pejsky medaile, všichni účastníci byli odměněny granulovanými vzorky od firmy FITMIN a občerstvení po celou dobu zkoušek bylo milým zpříjemněním celého zkouškového dne.

Stafbulí psi a feny nakonec zabojovali v tomto pořadí:

ZOP
1 Sára Benešová – ARTEMIS LACAMBI / fena - 100 bodů - výborná

2. Renata Boušková – AIMEE HABIBA STAFF / fena - 98 bodů – výborná

3. Hana Hradecká – ACE OF HEARTS MORAVIA DRAGON / fena – 98 bodů – výborná

4. Petr Michálek – NASSY Z HAMBÁLEK BUŠÍN / fena - 97 bodů – výborná

5. Irena Mlejnková – HANNIBAL WONDER STAFF / pes - 96 bodů - výborný

6. Renata Boušková – ASLAN SALMO NANU / pes – 95 bodů - výborný

7. Helena Pecharová – ALL READY WARRIORBULL / fena - 93 bodů – výborná

8. Zuzana Kmentová – APOLLO CRED MORAVIA DRAGON / pes - 93 bodů - výborný

9. Nela Francová – ASUMA BLACK WHITE STAR / pes – 91 bodů – výborný

10. Linda Erebai – HENESSIE WONDERSTAFF / fena – 70 bodů - dobře

ZPU1
1. Kateřina Uriková – ALIVE MIRACLE MY DIVINES / fena – 140 bodů – výborná

2. Michaela Aufrichtigová – ELIS DRAČINEC / fena – 135 bodů – velmi dobře

A jak že ti stafíci pracovali?

V zásadě, i co se hodnocení týče, se jednalo o velmi vydařenou zkoušku s pěknými výsledky (o čemž svědčí většina udělených známek VÝBORNÁ). Pokud se vyskytly nějaké chybičky, šlo spíše o kosmetické nepřesnosti, které vznikaly především u chůze u nohy a při polohách. Větší chyby pramenily spíše z nervozity vůdců než z neposlušnosti psa. Co bych naopak vyzdvihl, byl zájem většiny psů pracovat s chutí, věděli, o co jde, a znali povely (společně s handlery 😊), Bezchybnost byla u všech odložení a přivolání téměř stoprocentní, což je základ nejen pro zkoušku základní ovladatelnosti psa, ale i pro život ve společnosti nás lidí a jiných psů. Přenesení psa a chůze po nepříjemném materiálu už byla jen příjemnou tečkou a pěkným zakončením celých zkoušek.

Poslední skupina docvičila kolem poledního a pak už se jen zapisovalo, zapisovalo a zapisovalo. Vyplnit vše do PP, třikrát soupisku, dvakrát bodovací kartu a u toho zvládat komunikovat se zvídavými páníčky, je mnohdy delší část zkoušek než samotné cvičení, ale i tak jsme kolem 14:00 měli vše vyhlášeno a předáno.

Píše se rok 2021 a ze ZKO Jílové odjíždí 12 spokojených a poslušných SBT, maturitu mají za sebou, v roce 2019 jich bylo 9, v roce 2018 taktéž 9 a v roce 2017 celkem 15 SBT. Takže jestli dobře počítám, již se mi za podpory klubu podařilo připravit 45 stafordšírských bulteriérů pro zkoušku základní ovladatelnosti dle řádu KJČR. Hezké číslo!

Mám radost, že přibývá více a více těch, kteří mají zodpovědný přístup vyplývající z držení psa. Navíc vlastníme-li plemeno typu bull, většina společnosti, ať už té laické, ale i té kynologické, od nás očekává, že budeme vždy o krok napřed. Tak buďme, staňme se příkladem a vyvarujme se argumentů typu: „Promiňte, on to ještě nikdy neudělal, tohle je poprvé…

PS: Další klubové zkoušky v ZKO Jílovém jsou v plánu 24.10.2021, kdo by měl zájem už může začít trénovat :-)  

 

ALIVE MIRACLE MY DIVINES ARTEMIS LACAMBI
Alive Miracle My Divines Artemis Lacambi

 

 

THE BEST ZOP

Nejlepší ve zkoušce ZOP

 

THE BEST ZPU1

Nejlepší ve zkoučce ZPU1

 

V neděli 13.září jsme se po několika zrušených termínech z důvodu letošní epidemiologické situace konečně sešli zaběhat si se svými čtyřnohými kamarády! První díl letošního šampionátu v běhu se psem proběhl v rámci akce Stafbull speciál, která tradičně navazuje na klubovou výstavu, která se koná na stejném místě v sobotu.  Kdo chtěl, mohl jenom běžet, anebo se přihlásit i na další dvě disciplíny v rámci nedělního trojboje!

Běhání se pejsci nemusí učit a s jejich páníčky je to baví dvojnásob, proto se není čemu divit, že se na startu objevilo bezmála 20 závodníků, převážně z řad členů klubu (6 mužů a 13 žen).

Trať byla letos rychlá a naprosto rovinatá a měřila téměř 2,5 km, což vzhledem k trojboji a nedělnímu teplému počasí úplně stačilo. Výkonnost byla vyrovnaná v obou kategoriích, nejlepším mužům, se podařilo běžet v tempu pod 4 minuty/km. Nejlepší žena doběhla jen pár vteřin za třetím mužským závodníkem a celkově ženská kategorie byla kvalitně obsazená jako vždy. 

Celkové výsledky a body do dalších závodů si můžete prohlédnout v tabulce. 

Po doběhu dospělých se na start zkrácené trasy postavily i 4 děti se psy a v doprovodu svých rodičů si také odběhly svoji závodní porci. 

 

Výsledky:

vysledky2020 09 13 a

 

vysledky2020 09 13 b

 

Místo Body
1. 15
2. 14
3. 13
4. 12
5. 11
6. 10
7. 9
8. 8
9. 7
10. 6
11. 1
12. 1
13. 1
14. 1
atd. 1

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jA2Y1WXfOm6knIwIRqKV0YJxf7hVd3ux8bKwRd0vOsA/edit?fbclid=IwAR20NSxP5vvFj7Iy57OvZs-7odq1KmUTtOMUfpK25ujmCQMfl0xLZZmxU5A#gid=643130041

 

Další díl šampionátu se bude konat již zanedlouho - 28. 10. ve Staré Boleslavi, pod patronací Alenky z Nučické smečky, která nám se seriálem pomáhá a tímto jí děkuji :-)

Propozice zde:

https://docs.google.com/document/d/1mTenLJ8CV5clIlhnbIFxrSA185iaY4U3Jyu90eAINqs/edit?usp=shar&fbclid=IwAR3RftiP7dFr-RO3Hi-vYh-Jjh-YLY12fH_3etd76HA4hdsqOsjcJHI6tzY

 

Na fotky z tratě se můžete podívat zde:

https://terezabotlikova.rajce.idnes.cz/13.9.2020_Staffbull_Special_Kolesa_-_Canicross

 

Děkujeme všem závodníkům i dobrovolníkům a budeme se těšit na další běhání se stafíky na konci října!

Pavel Kubíček (Mushing, SBTCCZ)

Pravidla bull sportů plemene stafordšírský bulteriér


(Příloha Řádu pro pořádání sportovních soutěží typu bull show plemene stafordšírský bulteriér v rámci bodování klubu SBTC CZ)

  1. VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

  2. PRAVIDLA A POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

  • Bull sporty jsou samostatným sportovním odvětvím s cílem prověření způsobilosti psovodů a fyzických předpokladů psů a fen (dále jen psů) včetně určení pořadí. Na jejich organizování se mimo pravidel bull sportů plemene stafordšírský bulteriér (dále jen Pravidla) vztahuje i ustanovení Řádu pro pořádání sportovních soutěží typu bull show plemene stafordšírský bulteriér v rámci bodování klubu SBTC CZ (dále jen Řád).

  • Akcí se mohou zúčastnit majitelé a psovodi (dále jen psovodi):
    a) občané ČR - členové i nečlenové klubu SBTC CZ
    b) občané jiných států
    Členství nutno prokázat před zahájením akce platným členským průkazem.

  • Startovné je poplatek, který psovod psa poukazuje pořadateli na úhradu nákladů spojených s prováděním akce a to i v případě, že se akce z jakýchkoli důvodů nezúčastní nebo je z ní odvolán či vyloučen, rovněž není-li akce z důvodu klimatických a jiných vážných překážek na pořadateli nezávislých, dokončena. Výši startovného určuje pořadatel, pro členy SBTC CZ může být zvýhodněno.

  • Přihláška psovoda se psem na akci je tiskopis, který musí obsahovat:

  • druh disciplín, na které je pes hlášen,

  • jméno a chovnou stanici psa,

  • pohlaví, datum narození psa,

  • jméno, bydliště psovoda psa,

  • prohlášení psovoda psa, že odpovídá za škody způsobené svým psem na akci a žeuhradí startovné i v případě, že se na akci nedostaví.
    Přihlášku možno podat formou, kterou stanoví pořadatel (písemně, elektronicky, …). Pořadatel má právo přihlášku odmítnout.

  • Potvrzení o výsledku závodů vystavuje pořadatel pro majitele psa v případě umístění do třetího místa, jako potvrzení může být brán diplom.

Jednotlivé disciplíny:

  1. WALL CLIMBING

  2. HIGH JUMP

  3. WEIGHT PULLING

  4. MONKEY TRACK

  5. TUG OF WAR

  6. A-FRAME

  7. WEIGHT DRAG PULL

  8. LONG JUMP

  9. SPRINT RACE

  10. TREADMILL RACE

  11. HANG TIME

  12. THRUST LOAD UP
  13. CLASSIC JUMP

Podmínky účasti psovodů a psů na závodech:

  1. Při akci může vést psa pouze psovod, který zná ustanovení zkušebního řádu a který je schopen psa zvládnout.

  2. Nejnižší stáří psů pro všechny disciplíny je 15 měsíců.

  3. Handler může psa povzbuzovat, hecovat a používat povolené motivační předměty. Není přípustné jakékoliv agresivní chování handlera vůči psu. Vždy všechny disciplíny vykonávat s ohledem na zdraví svého psa.

  4. Závodníci nemohou technicky u žádné disciplíny upravovat konstrukce v průběhu závodu, tak aby byl změněn účel a funkce dané konstrukce, disciplíny, jako takové, je nepřípustné. Úkolem psa je přeskočit/překonat konstrukci/překážky, které připravil pořadatel tak jak jsou v souladu s pravidly jednotlivých disciplín.

Výstroj psů, cvičební prostory, nářadí a pomůcky:

Pro všechny disciplíny je stanoven základní výstroj psa:

  1. obojek kožený a nylonový – opatřen kovovými kroužky na připnutí vodítka, zapínání kovovou přezkou, s omezením úplného zatažení smyčky,

  2. vodítko krátké, dlouhé, nebo přepínací, které musí mít psovod psa neustále v místě pořádané akce přivázaného,

  3. náhubek – drátěný, kožený nebo nylonový, velikostí odpovídající mohutnosti a tvaru hlavy konkrétního psa.

Speciální závodní výstroj psa:

  1. postroj obranářský – kožené nebo nylonové pásky vzájemně propojené na hlavě a hrudi, kolem hrudi a krku stavitelné pásky, zapínání na kovovou přezku, na hřbetě kovovými kroužky o na připínání vodítka nebo řetězu při disciplíně tug of war, postroj nesmí způsobovat zařezávání,

  2. postroj na disciplínu weight pulling a weight drag pull – nylonové pásky vzájemně propojené kolem hlavy a hrudi, kolem hrudi a krku polstrované, vzadu opatřené vymezovací hrazdičkou a svařeným kovovým okem k připnutí vozíku, nebo saní, postroj nesmí způsobovat zařezávání.

  3. řetízek uvazovací – ocelová svařovaná očka, délka řetězu 100 - 150 cm, zakončený na obou stranách ocelovou karabinou, připojuje se k obranářskému postroji při disciplíně tug of war,

  4. řetízek mezi pešky - ocelová svařovaná očka, délka řetězu 40-50 cm, zakončený na obou stranách ocelovou karabinou, řetěz je určen ke spojení pešků při disciplíně tug of war,

  5. pešek (soft) - měkčené válce z pevné syntetické tkaniny nebo jutoviny. Na disciplínu HJ, HT, WC a TOW jsou to pešci jednotných rozměrů o šířce (výrobci uvádějí) 3-5 cm a délce 25 cm. Na značce peška nezáleží, to je výhradně v režii podmínek daného pořadatele. Stejně tak jako délka poutka na TOW a HT se v zásadě používá pešek s krátkým poutkem na HJ a WC zase pešek s dlouhým poutkem. Poloha peška při těchto disciplínách je vždy jednotná a to ve svislé poloze (úzká strana visí dolů) vyjma TOW kdy pešek je v poloze kdy je rovnoběžkou se zemí.

  6. Digitální časomíra – se používá u všech disciplín, kde čas hraje zásadní roli při prokázání objektivního výsledků v dané disciplíně tj.Drag pulling, Monkey track

  7. Motivační předměty, netýká se disciplín HJ, WC, TOW a HT – povolený jsou: balonky, plyšové hračky, psí hračky, motivační pešek – motivačním peškem se rozumí: pešek je válcovitého tvaru do velikosti rozměru 50cm x 12cm jakéhokoliv výrobce s jedním popřípadě dvěma poutky na každé z delší strany peška, výrobci převážně označován jako pešek k nácviku poslušnosti nebo-li motivační pešek.

  8. Zakázán je: pamlsek, živé zvíře nebo části mrtvých zvířat a pomůcky určené výhradně k nácviku obran, jako je rukáv, řidítka na obrany apod. Výjimku tvoří tzv. motivační pešci, ty používat lze.

  9. Pokud není, v pravidlech jednotlivých disciplín uvedeno platí všeobecné pravidlo:

Dále není povoleno psa v průběhu soutěže odměňovat pamlsky ani psa naklikávat pomocí klikru. To vše se může dít až po ukončení soutěže (jednotlivého tahu v případě disciplíny WP) mimo závodní prostor.

Bodování klubu SBTC CZ:

  1. Na základě získaného bodového hodnocení za umístění v jednotlivých disciplínách do 3. místa, může člen klubu SBTC CZ, uplatnit body v bodování sportovního šampióna (viz. tabulka pro výpočet soutěže nejlepší sportovní pes a titulu sportovní šampion) ke stažení na stránkách klubu SBTC CZ (www.stafbullclub.cz).

Protesty a stížnosti:

  1. Hodnocení a výrok rozhodčího určených pořadatelem jsou konečné a proti jejich rozhodnutí nelze podat protest, ani jiné opravné prostředky.

  2. Protest na postup rozhodčího může být podán v odůvodněných případech, pouze když rozhodčí nedodržel ustanovení Řádu, Pravidel nebo když se chování a vystupování rozhodčího neslučuje s výkonem a posláním funkce.

  3. Protest na rozhodčího může být podán pouze prostřednictvím pořadatele.

  4. Protest na rozhodčího může podat pouze účastník akce (psovod nebo pomocník - nikoliv divák).

  5. Protest na rozhodčího může být podán v průběhu akce a to nejpozději při závěrečném hodnocení před ukončení akce.

  6. Protest na rozhodčího je řešen v průběhu akce nebo před jejím ukončením přímo na místě za účasti rozhodčího, pořadatele a stěžovatele. K řešení může být přizván pomocník (pomocníci) a svědci.

  7. Protest nelze podat po ukončení akce.

Zvláštní a doplňková ustanovení:

  1. Diváci mají povolen přístup na akce se svolením pořadatele jen do míst předem určených.

  2. Pořadatel je zodpovědný za zajištění pořádku a bezpečnosti celé akce, tj. všech prostorů, které jsou využívány i všech účastníků akce. Dojde-li k narušení, rozhodčí akci přerušuje, případně i ukončuje.

  3. Provinění psovoda proti ustanovení tohoto zkušebního řádu, porušení zákona na ochranu zvířat nebo porušování zásad slušného chování mohou vést k jeho vyloučení pořadatelem nebo rozhodčím z účasti na akci bez nároku na vrácení startovného.

Práva psovoda:

  1. Přihlásit se k závodům a zúčastnit se jich.

  2. Obdržet potřebné pokyny a informace, týkající se organizace závodů.

  3. Osobně se obracet na pořadatele, rozhodčího s neodkladnými dotazy týkajícími se závodu.

  4. Žádat vrácení startovného v případě, že se akce nekonala.

Povinnosti psovoda:

  1. Znát Pravidla/Řád a řídit se jeho ustanoveními.

  2. Zaplatit startovné, dopředu nebo na místě v den konání akce, v případě, že se na disciplínu nedostaví v čase konání, startovné propadá ve prospěch pořadatele.

  3. Dostavit se včas na akci.

  4. Plnit po celou dobu akce pokyny rozhodčího nebo pořadatele.

  5. Odpovídat za škody způsobené psem, kterého vede v průběhu celé akce.

  6. Dodržovat obecně platné veterinární předpisy a předpisy na ochranu zvířat.

  7. Být ukázněný při jednáních s rozhodčími, pořadatelem akce, pomocníky a ostatními účastníky akce.

Práva pořadatele:

  1. Plánovat závody a volit skladbu disciplín.

  2. Stanovit výši startovného.

3. Žádat od psovoda úhradu startovného dopředu nebo na místě v den konání akce, v případě, že se na disciplínu nedostaví v čase konání, startovné propadá ve prospěch pořadatele.

4. V odůvodněných případech odvolat konání akce.

5. Po uvážení vrátit startovné.

Povinnosti pořadatele:

  1. Zajistit včasné plánování akce a zajištění dostatečného množství rozhodčích. Případně určit pomocníky.

  2. Oznámit bližší podrobnosti o akci a o těchto skutečnostech veřejně informovat.

  3. V případě odvolání akce před jejím konáním, oznámit bezodkladně toto psovodům a klubu SBTC CZ, pokud jej organizátor požádal o zařazení mezi bodované závody.

POPIS A PRAVIDLA JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

  1. WALL CLIMBING

  2. HIGH JUMP

  3. WEIGHT PULLING

  4. MONKEY TRACK

  5. TUG OF WAR

  6. A-FRAME

  7. WEIGHT DRAG PULL

  8. LONG JUMP

  9. SPRINT RACE
  10. TREADMILL RACE

  11. HANG TIME

  12. THRUST LOAD UP                             
  13. CLASSIC JUMP

OFICIÁLNÍ PRAVIDLA BULL SPORTŮ CZ 2022

 

Informace o sportu:

https://www.dogpuller.cz/o-nas/

Závody 2020

Termin

Název akce

Sekce

Místo

Pořadatel

Poznámka

23.5.2020

Závody Dog Puller

Puller

Blešno u Hradce Králové

Andrea Huclová, Ivana Paštová

Kvalifikační na MS 2020

30.5.2020

Pražský pohár

Puller

Praha - Pesopark

Helena Pozníčková Hejzlarová

Kvalifikační na MS 2020

13.6.2020

Mistrovství ČR v Dog Pulleru

Puller

Praha - Pesopark

Helena Pozníčková Hejzlarová

Mistrovský / kvalifikační na MS 2020

27.6.2020 ???

Staroboleslavský Dog Puller

Puller

ZKO Stará Boleslav

Tereza Rychnovská

Kvalifikační na MS 2020

3.10.2020

Mistrovství Světa Dog Puller 2020

Puller

Wroclaw, Polsko

Dog puller PL

Mistrovský

Řád pro pořádání sportovních soutěží typu bull show plemene stafordšírský bulteriér v rámci bodování klubu SBTC CZ

Čl. 1

Úvodní ustanoveni

  1. Tento řád pro závody ve sportech typu BULL SHOW plemene stafordšírský bulteriér (dále jen Řád), byl zpracován pro účely klubu STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB v České republice (dále jen SBTC CZ). Pořádané závody pod tímto Řádem jsou zastřešeny klubem SBTC CZ  a můžou být považovány za tzv. oficiální závody. Oficiální závody jsou zařazené do bodování klubu SBTC CZ.

  1. Dne 1. ledna 2013 nabyl účinnosti zákon č. 359/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, podle kterého pořadatel veřejného vystoupení zvířat již nemusí předkládat ke schválení Ministerstvu zemědělství řád ochrany zvířat.

  1. Tento řád je zpracován v souladu se zákonem č. 246/1992 Sb. Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání. Je určen pro dané odvětví závodů, udává jednotlivá pravidla a požadavky pro splnění úrovně závodu, tak aby se mohl stát oficiálním závodem pod zastřešením klubu SBTC CZ.

Čl. 2

Účel a cíle Řádu

  1. Účelem Řádu je metodicky stanovit podmínky a pravidla při soutěžích v bull sportech podle současných požadavků na ochranu zvířat a péči o jejich pohodu. Jedná se o soutěže, které lze označit jako oficiální a splňující určitá kritéria.

  1. Řád se týká pouze soutěží v bull sportech plemene stafordšírský bulteriér pořádaných v sekci klubu SBTC CZ.

  1. Řád nenahrazuje ustanovení a podmínky stanovené právními předpisy, zejména zákonem č. 359/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů (např. doklad o provedení stanovených vyšetření zvířat, kontrola zdravotního stavu zvířat).

Čl. 3

Pořadatel závodů v bull sportech

  1. Odpovědná fyzická osoba, která jako pořadatel odpovídá při přípravě a průběhu závodu v bull sportech za dodržování a kontrolu Řádu při sportovních soutěžích typu bull show plemene stafordšírský bulteriér.

  1. Odpovědná osoba bude uvedena v žádosti na jednotlivé závody, která se předkládá orgánům veterinární správy (dále jen VS), obci a výboru klubu SBTC CZ. Oznámení VS a obci se řídí příslušným zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Výboru klubu, či jeho zástupci, v tomto případě poradci pro výcvik se žádost předkládá, vždy před konáním závodu, nejpozději však do 15.listopadu předchozího kalendářního roku, než v kterém se bude akce konat.

  1. V žádosti o pořádání závodu pořadatel uvede:

  1. název, sídlo žadatele, emailový kontakt,

  2. jméno, příjmení, datum narození pořadatele, který odpovídá při přípravě a průběhu závodu za

dodržování a kontrolu Řádu, zabezpečení ochrany a péče o zvířata,

  1. seznam disciplín,

  2. dobu a místo konání závodu.

  1. Pořadatelem může být pouze osoba s takovými teoretickými a praktickými znalostmi o zvířatech a bull sportech, aby byla schopna:

  1. rozpoznat zjevné příznaky zhoršeného zdravotního stavu psů,

  2. zjistit změny v chování psů,

  3. určit, zda celkové prostředí je vhodné k zachování zdraví a pohody psů,

  4. kvalifikovaně manipulovat se psy,

  5. vhodně sestavila pořadí a skladbu disciplín

  6. organizačně zabezpečit ochranu zvířat při pořádání závodu.

  1. Výbor klubu SBTC CZ své vyjádření, prostřednictvím poradce pro výcvik sdělí písemnou formou (email) nejdéle do 10 kalendářních dní od podání žádosti. Potvrzení vydává vedoucí sekce sport a výcvik, může být zastoupen garantem sekce Bull Bull&Terrier sporty, vždy se souhlasem předsedy klubu SBTC CZ.

Čl. 4

Psi, kteří se závodu účastní

  1. Řád se vztahuje na maximální počet 30 psů na jedné akci, na jednoho rozhodčího a den. Pořadatel je povinen zajistit příslušný počet rozhodčích. Rozhodčí si určí a školí pořadatel. Jedná se o plemeno stafordšírský bulteriér.

  1. Pořadatel je povinen zajistit řádnou přejímku psů, kde dojde k prohlédnutí psa a to zda je v odpovídající kondici, má povinná očkování. Pes je převážen a následně zařazen do příslušné závodní kategorie Vážení je nutné jen u některých disciplín viz. Příloha č. I. Pravidla bull sportů

  1. K závodu lze připustit jen psy zdravé a v dobré kondici. Ze závodu jsou vyloučeni:

  1. psi nemocní, poranění, slepí nebo hluší, podvyživení a zesláblí. Pes, který je léčený, se

může zúčastnit pouze po vyšetření veterinárním lékařem a s jeho souhlasem,

  1. feny březí,feny do 50 dnů po porodu,

  2. pes, na kterém byl proveden zákrok (§ 4 odst. 1, písm. g) zákona na ochranu zvířat proti

týrání) měnící vzhled (zejména pes s kupírováním ušních boltců),

  1. pes, který je pod vlivem zakázaných látek (doping), nebo kterého účastník (majitel) odmítl

podrobit vyšetření, jež bylo při podezření z užití těchto látek požadováno k jejich zjištění,

  1. pes přepravený na závod nevhodným způsobem, přepravním prostředkem nebo za podmínek, které nejsou v souladu s tímto Řádem,

  2. psi zjevně útoční napadající osoby či jiné psy či psi neovladatelní svými psovody.

  1. Pokud tímto řádem není stanoveno jinak, závodu v bull sportech se mohou zúčastnit psi po dosažení věku 15 měsíců. Týká se všech disciplín, viz.příloha č.I. Pravidla bull sportů

  2. Horní hranice je do konce bull sportovní sezóny, v níž pes dosáhne 9. roku věku. Schváleno a doporučeno ministerstvem zemědělství. Týká se všech disciplín, viz. Příloha č. I. Pravidla bull sportů.

Čl. 5

Popis a charakteristika pravidel při závodu v bull sportech

Majitel nebo psovod psa je povinen:

  1. po celou dobu závodu mít psa pod svým dohledem,

  2. zabezpečit pro svého psa napájení, případně krmení po celou dobu akce,

  3. podílet se odpovídajícím způsobem na ochraně svého psa proti utrpení.

Charakteristiky činností prováděných se zvířaty dle popisu všech disciplín, které psi absolvují, jsou uvedeny v příloze č. I. Pravidla bull sportů plemene stafordšírský bulteriér.

Čl. 6

Zařízení, vybavení, pomůcky pro manipulaci
nebo jinou činnost se zvířaty

  1. Psi na závodě jsou obvykle vedeni na hladkém řetízkovém obojku nebo jiném obojku, tak, aby psovi nepůsobil bolest. Pes je při závodě na vodítku, nebo bez vodítka dle druhu disciplíny.

  1. Je zakázáno používat donucovacích prostředků (např. ostnatého obojku, elektrického obojku, stahovacího obojku bez mechanického omezení úplného zatažení smyčky).

  1. Psovod nesmí psa trestat během závodu, ani v čase, kdy nezávodí.

  1. K předvedení jednotlivých disciplín jsou používány pomůcky a náčiní, umístěná v místě konání závodu. Před zahájením provádění disciplíny jsou kontrolovány rozhodčím.

  1. Popis dále používaných zařízení a pomůcek je uveden v příloze č. I. Pravidla bull sportů plemene stafordšírský bulteriér.

Čl. 7

Prostory, ve kterých se závod provádí

  1. Pořadatel před přípravou závodu prohlédne prostor, kde se akce bude konat, aby nedošlo ke zranění psů. Závody psů se konají na louce nebo na pozemku cvičišť nebo hřišť, stadionů, nelze je konat v prostorách, kde hrozí psům rizika utrpení a poškození jejich zdravotního stavu. V krajním případě může zakázat přístup do takto nebezpečného prostoru.

  1. Při závodu platí, že:

  • prostor pro psy, kde jednotlivé disciplíny probíhají, musí minimalizovat riziko jejich poranění,

  • psi jsou po celou dobu závodu pod dozorem psovoda, který za svého psa zodpovídá, pokud budou zjištěny závažné nedostatky má rozhodčí povinnost psovoda se psem ze závodu vyloučit,

  • psi jsou zabezpečeni před nepříznivým počasím a výraznými rozdíly v klimatických podmínkách, před velkým teplem je pes odložen ve stínu s dostatkem vody, aby netrpěl žízní, před deštěm je pes odložen pod přístřeší nebo do dopravního prostředku (auto, přívěs).

Čl. 8

Přeprava psů na závody

  1. Přeprava psů musí být prováděna v souladu s podmínkami stanovenými právními předpisy, zejména zákonem č. 359/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.

  1. Ponechání psa v uzavřeném dopravním prostředku bez dozoru člověka je povoleno pouze pod pravidelným dozorem a krátkodobě pokud tomu vyžaduje počasí. Psu musí být zajištěn dostatek vzduchu, prostoru, případně světla a dále vhodná teplota prostředí (např. funkční klimatizace v létě a topení v zimě). Delší ponechání psa v uzavřeném prostoru dopravního prostředku může být považováno za týrání.

Čl. 9

Veterinární péče a kontrola dodržování Řádu

  1. Pořadatel zabezpečí na závodě veterinární péči o psy včetně poskytnutí první pomoci a zajištění odborné služby veterinárním lékařem, který je na akci buď přítomen, nebo je v k dispozici v blízkosti místa konání. Pořadatel zajistí telefonní kontakt na veterináře, tak aby bylo možné včas zajistit odbornou pomoc.

Čl. 10

Poučení osob o ochraně zvířat a Řádu

  1. Pořadatel provede poučení osob, které se aktivně zúčastní závodu o znění Řádu a respektování pravidel vycházejících z tohoto řádu a možných důsledků v případě porušení pravidel.

Čl. 11

Důvody k zastavení závodu

  1. Pořadatel je oprávněn a povinen:

  1. kontrolovat dodržování Řádu v místě jeho konání, vyžadovat od jednotlivých osob plnění

povinností stanovených Řádem a při zjištění závad je povinen zjednat nápravu,

  1. stanovit, aby psi, kteří svým chováním ohrožují bezpečnost osob nebo ostatních psů, byli vyloučeni ze závodu,

  2. vyloučit psa ze závodu v případě, že by se u tohoto jedince projevily příznaky nemoci, zranění, stresu či jiné negativní příznaky, které by vedly k utrpení zvířete,

  3. vyloučit psa, pokud bylo použito při jeho činnosti zakázané vybavení nebo pomůcky, a to

v celém průběhu akce,

  1. pro náhlé, krajně nepříznivé klimatické podmínky, které jsou újmou pro účastníky (psovody i psy) a ohrožují jejich zdraví, po dohodě s rozhodčím (rozhodčími) akci přerušit, případně i ukončit

(např. silný déšť, sněžení, vichřice, tma, extrémní teplota atd.),

  1. vyloučeni musí být účastníci (psovodi) při nesportovním chování, přestupcích proti řádům, proti pravidlům ochrany zvířat (včetně trestání a surového zacházení se psem).

Čl. 12

Platnost a účinnost Řádu

  1. Tento Řád je platný ke dni 1. ledna 2014 a pouze ve znění schváleném výborem klubu SBTC CZ. Změny tohoto Řádu musí být projednány a schváleny výborem klubu SBTC CZ.

Přílohy řádu:

č. I. Pravidla bull sportů plemene stafordšírský bulteriér

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440