This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Nosework – jak název napovídá něco jako „práce nosem“ je poměrně mladý sport. V České republice začal v roce 2014, kdy se dvě záchranářky Klára Hlubocká a Kristýna Dostálková domluvily na několika seminářích o vyhledávání specifických pachů. Semináře měly velký úspěch a protože obě kamarádky měly zkušenosti s noseworkem z USA, rozhodly se založit klub a vymyslet nějaká pravidla. Napsaly první zkušební řád a byly také prvními instruktorkami a rozhodčími.

Nosework je vyhledávání specifických pachů v různých prostředích. V klubu Noseworkcz, z.s., který byl prvním v České republice a je největším klubem, který se podobnou činností zabývá, se hledá skořice a pomerančová kůra, tedy pachy, které se v přírodě běžně nevyskytují.

Hledá se ve 4 různých prostředích:

Urban – terény nějak poznamenané člověkem (místnosti, díln, parkoviště, různé kůlny s harampádím a podobně)

Příroda (Nature) – jakékoliv přírodní prostředí (lesy, louky, pole, zarostlé stráně apod.)

Voda (Water) – pás tekoucí i stojaté vody

Řady (Diskriminace) – vždy 10 předmětů v řadě (květináče, zavazadla, lidské ruce)

Ve všech těchto terénech můžete skládat 4 stupně zkoušek – z, 1, 2, 3

Při složení všech 4 zkoušek v daném stupni obtížnosti získáte titul „Master of Nosework (z,1,2,3)“ nebo při splnění všech zkoušek v jednom z prostředí , např. Přírody, získáte titul „Master of Nosework Nature“

Zetkové zkoušky nejsou povinné, můžete skládat rovnou jedničky, ale je to dobrý rozjezd a i v zetku můžete získat titul „Master of Nosework z“ a kdo počítá body do tabulky šampionátu, tak i nemalý počet bodů. A když chcete získat Mastera v některém z prostředí, bez zetka se také neobejdete.

Veškeré informace o tomto sportu včetně zkušebního řádu, seznamu rozhodčích a instruktorů, pořádaných akcích a zkouškách a přihlášku do klubu najdete na stránkách klubu: www.noseworkcz.net

Členstvím v klubu získáte slevu na všech zkouškách pořádaných klubem i informace o tomto sportu a v neposlední řadě i spoustu prima kamarádů.

Nakonec se musím zmínit i o dalším klubu v České republice, je to Czech nosework club, z.s. – www.czechnoseworkclub.cz

V tomto klubu se čichají olejové silice, má zatím méně členů než Noseworkcz, z.s., ale zdárně se rozvíjí a je jen na volbě každého z vás, kterou cestou se vydá.

Ať vstoupíte do kteréhokoliv klubu, užijete si spoustu zábavy vy i váš pes a to je přece to hlavní, oč ve psích sportech jde.

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440