This website works best with JavaScript enabled
All for Joomla All for Webmasters

logo2

Co je to mushing?

Psí spřežení, jízda se psím spřežením nebo musherství (mašérství), anglicky mushing, je sport, při kterém jeden, dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovodamašéra na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku, kole, koloběžce, lyžích. Jedná se o jedno z odvětví kynologického sportu, jež má svůj původ odvozený z pracovní praxe psích spřežení, která jsou zcela běžně využívána k přepravě osob nebo i k dopravě materiálů v arktických nebo i v antarktických klimatických podmínkách. V evropských podmínkách, se až na výjimky, např. Severní oblasti Skandinávie stal sportovním odvětvím, které má ovšem jako mnoho jiných současných kynologických sportů, původ v pracovní činnosti. Obecně lze říci, že mushing, je aktivita, kdy musher (člověk), je při aktivitě pevně spojen se psem (psy), popruhem, či pružným vodítkem, přičemž pes nemá obojek, ale speciální postroj. Musher může být spojen přímo, nebo je pes upevněn ke sportovnímu náčiní, které musher ovládá (saně, kolo, koloběžka…)

Musherské disciplíny:

Základní musherské disciplíně tedy jízdě na saních se psím spřežením, se v tomto textu věnovat nebudeme, neboť plemeno SBT (stafordšírský bullteriér), je pro tento druh mushingu málo vhodné a zpravidla se používají severská plemena, nebo jejich kříženci, či evropský saňový pes.

Pro všechny ostatní disciplíny, lze plemeno SBT využít.

 

Canicross

Canicross, neboli běh se psem, je nejjednodušší, avšak fyzicky náročná aktivita, kdy je běžec pevně spojen se psem pomocí pružného vodítka s tzv. amortizérem (všitou gumou). Běžec má na sobě speciální pás, nebo sedák a pes postroj. Běhá se většinou na vzdálenost kolem 5-10 kilometrů v závislosti na počasí - SPRINT. Delší kategorie zpravidla označené jako MID (cca 21km), nebo LONG (cca 42-100km), jsou na závodech zpravidla s tzv. licencí, nebo na dogtrekkingových závodech. Nejčastěji se však setkáme s kategorií SPRINT a vzdáleností do 5km, přičemž je zde logicky nejrychlejší tempo závodníků. Pokud je závodník zdatný, lze i se SBT na závodech uspět v konkurenci ostatních plemen. Kombinace běhu a střelby lze najít na závodech v tzv. Dogbiatlonu. V canicrossu se zpravidla každý rok koná šampionát speciálně pro plemeno SBT.

 

Dogtrekking

Dog-trekking je extrémní kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě). Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Za nejkratší dogtrekking lze respektovat podnik na 80 km. Jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém dogtrekkingu je doporučená délka etapy min. 40km. Účastníci jsou při dogtrekkingu odkázáni sami na sebe a před započetím podniku podepisují prohlášení, jímž stvrzují, že vstupují do akce výhradně na vlastní nebezpečí a že jsou si vědomí úplné vlastní zodpovědnosti za sebe a svého psa. Dogtrekkaři musí nést povinnou výbavu a často jsou závody orientační, nejlepší dogtrekkaři trasu se svým psem částečně, nebo celou běží. Většina dogtrekkařů, ale trasu závodu jde, pro SBT, je tedy tato aktivita vhodná a posiluje vztah psovoda a psa.

 

Scooterjøring

Scooterjøring neboli koloběžka se psem. Na koloběžce se jezdí s jedním anebo se dvěma psy. Stejně jako v canicrossu je důležitý tah, kterým vám pes pomáhá. Koloběžkování se psem je technicky náročnější než canicross, ale představuje ideální variantu pro ty, kteří nemůžou nebo nechtějí běhat. Rychlejší disciplína než canicross, ale ne tak rychlá jako bikejöring, pro psy zábavnější, pro lidi “méně” namáhavé. Koloběžku je vhodné pořídit speciální pro jízdu v terénu a upravenou pro jízdu se psem. Pro SBT je koloběžka vhodná jako tréninková aktivita, či rekreační aktivita. Vzhledem ke konstituci plemene SBT, zpravidla v této disciplíně nedosahuje na stupně vítězů.

Bikejøring

Bikejøring je jízda na kole se psem. Jezdí se pouze s jedním psem, neboť se dvěma je příliš náročné a nebezpečné. Bikejøring je nejrychlejší disciplína, která klade nejmenší nároky na tah psa. Vzhledem k ještě vyšší rychlosti, zde pro SBT platí podobné, jako u koloběžky. Bikejøring není jízda na kole se psem tzv. na volno.

Triatlon

Obsahuje kombinaci tří disciplín, stejně jako je tomu u čistě lidského triatlonu (plavání, cyklistika, běh) s tím rozdílem, že po celou dobu závodu je k Vám, nebo jízdnímu kolu, připoután Váš pes. Plavání-Bikejøring-Canicross. Závodí se zpravidla v létě na různé vzdálenosti podle váhy, nebo kohoutové výšky. Vzdálenosti jsou obdobné jako u canicrossu kategorie SPRINT.

Skijøring

Jízda na běžkách se psem, která je velmi oblíbená ve Skandinávii, kde přes zimu běžkuje se psem skoro každý. Stejně jako v koloběžce se jezdí s jedním nebo se dvěma psy. Ve skijøringu se obvykle jezdí bruslařským stylem, nikoli klasikou, protože je to plynulejší a neničí se u toho běžkařská stopa. Ideální alternativa pro zimní období ať už se „na suchu“ věnujete jakékoliv disciplíně. Psi skijøring milují, ideální měkký povrch a nízké teploty, při kterých se psi nepřehřejí. Příbuznou disciplínou skijøringu je tzv. pulka. Pulka jsou speciální sáňky, které táhne pes a až za nimi je připojený běžkař. Pulka se pomocí závaží dovažuje na 70% hmotnosti psa. Pulka patří mezi technicky i sportovně nejnáročnější disciplíny. Na lyžích se závodí na podobnou vzdálenost jako u canicrossu.

Kategorie:

Závody bývají většinou rozděleny dle plemen, nebo častěji podle váhy, či kohoutové výšky. Záleží na pořadateli. Musherských závodů se zpravidla mohou zúčastnit pouze psi starší 12 měsíců. Na některých oficiálních závodech, je potřebná tzv. Musherská licence, pravidelně vedené záznamy o odčervení, nebo doplňující očkování, viz. kontakty.

———————————————————————————————

Stafordšírský bullteriér je plemeno aktivní a tahání přímo miluje (bull sporty: drag pull sprint, weight pull sprint, weight pulling). Takže, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv musherskou disciplínu, nebo jen použijete chůzi se sedákem, amortizérem a vodítkem při běžných výletech, mělo by Vás to oba hlavně bavit. Ze zkušenosti víme, že pes má běh velmi rád a pokud je aktivita spojená i s aktivitou člověka (majitele, mushera), je radost dvojnásobná. Musherské disciplíny baví v podstatě všechna plemena, je jen na Vás, jaké máte ambice a jaký sport si vyberete. Velkou pozornost věnujte výběru správného postroje! SBT má specifickou stavbu těla a běžně dostupné postroje většinou nesedí. Obecně lze říci, že záleží na konstituci (váze, výšce a chuti pracovat) konkrétního jedince a se SBT, lze s větším či menším úspěchem provozovat v podstatě všechny musherské disciplíny. (Samozřejmě to samé platí i pro lidského parťáka-mushera). ;-)

Kontakty, zdroje:

Zde je seznam kontaktů/ odkazů na užitečné webové stránky, poskytující informace o musherských sportech:

  • www.mushing.cz  Česká asociace sled dog sportů, termínovka oficiálních licenčních závodů, seznam musherských klubů, pro licenci je třeba být členem některého z klubů a splnit podmínky klubu (příspěvěk, test z pravidel..)
  • www.behejsepsem.cz Návody, články, Eshop, závody, termínovka, +(YouTube kanál Behejsepsem)
  • www.dogtrekking.info Oficiální stránky dogtrekkingového sportu
  • www.dog-trekking.cz Seznam dogtrekkingových závodů
  • www.mushgo.cz Obchod s vybavením pro mushing, osobní zkoušení postrojů, rady, zkušenosti
  • www.manmat.cz Český výrobce kvalitních potřeb pro psa, postroje, vodítka s amortizérem
  • www.doxtor.eu Český výrobce koloběžek pro jízdu se psem, v současnosti nejpoužívanější koloběžky většiny musherské elity v ČR

S případnými dotazy mě neváhejte kontaktovat. Tak tedy Mush Go!

  Pavel Kubíček

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440